A grill és a BBQ gyakran öszekeveredik a szótárunkban, pedig eléggé eltérõ fõzési módokat jelentenek. Amíg grillen általában hirtelen nagy parázson sütünk, addig a barbecue alacsony hõmérsékleten lassan sült/füstölt elkészítést jelent.
Elég nagyméretû és fedõvel rendelkezõ faszenes grillen azért lehet próbálkozni a lassú sütéssel. A lényeg, hogy az egyik oldalán rakjunk csak tüzet, tegyünk esetleg egy nagy alutálcába vizet is, hogy hûtsük, valamint a parázs közelébe rejtsünk el valamilyen illatos fadarabot, ami majd füstölni fog.
Hozzájutottam egy kapirgálós csirkéhez, amit méltónak itéltem, hogy kipróbáljam rajta - tudok-e BBQ csirkét készíteni. Nomeg ezt a kiterített csirkét is ki kellene már próbálni. Kettévágtam hát a csirke gerincét.
Szépen kiterítettem, majd egy határozott nyomással a mellcsontjára szépen kilapítottam.
Meggyújtottam egy kéménnyi faszenet (ez a grill begyújtó csõnek a gúnyneve), a parázs mellé tettem 3 - még a metszésbõl visszamaradt - szép sárgabarack faágat, hogy az majd elkezd ott nekem füstölni. Az alutálcán még volt kevéske fûrészporom, azt is benne hagytam a grillben.
A csirkét besóztam, majd a parázzsal átellenes oldalra fektettem.
Rátettem a grillre a tetejét, és addig állítgattam a szellõzõnyílásokat, míg olyan 120 fok körüli nem lett a grill belseje.
Most volt idõ egy szuper házi barbecue szósz elkészítésére, mert azzal csak a végefelé kell a madarat megkenni. Össze is készítettem minden jót hozzá:
- 4 ek barnacukor
- 1 fej vereshagyma
- 1 hüvelyknyi gyömbér
- 1 zöldpaprika
- 10 dkg vaj
- 3 dl passzírozott paradicsom
- 4 ek ketchup
- 2 ek mustár
- 2 ek méz
- 2 ek balzsamecet
- 3 ek Worchestershire szósz
- 2 ek A1 szósz (amerikai, elég ecetes szósz, amit minden húsra rátesznek, mint a németek a generálszószt)
- bors, só
Persze nem minden került fel a képre, mert ezt a receptet is az adott pillanatban alakítom a hangulatomhoz. Felaprítottam még 3 sárgabarackot is, mert egy kis gyümölcs nem árt a szósznak. Felkockáztam a hagymát, zöldpaprikát, felszeleteltem vékonyra a gyömbért.
A vajon megpirítottam a barnacukrot, amig felolvadt és kicsit karamellizálódott.
Amíg a cukor megbarnult, ellenõriztem a grill hõmérsékletét, de rendben volt - most is 116C-t mutatott a hõmérõ. A cukros vajba belekevertem a hagymát, zöldpaprikát és alaposan megdinszteltem. Hozzáadtam a barackot is, hogy puhára párolódjon. Amikor már a barack is puha volt, beleöntöttem a paradicsomsürítményt, a ketchupot, szószokat és a mustárt.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Eltelt már egy óra, mióta a csirke a grillben fekszik, ellenõriztem a melle húsának hõmérsékletét, nehogy túlsüssem. Semmi gond, még csk 47C fokos, van ideje füstölõdni.
Készítettem képeket, ahogy a grill gyengéden füstölög, de nem látszik a füst. Visszatértem hát a szószhoz, amit botmixerrel símára pürésítettem. sóval, ecettel és borssal ízesítettem és még megkapta a mézet is. A jó BBQ szósz általában édes, hogy sötétre karamellizálódjon a húson a cukor, valamint savanyú, hogy kompenzáljuk az édességét :)
Mivel annyi szószt nem lehet készíteni, amennyi csak egy csirkéhez kell, általában lesz egy-két kisüveg, amit kidunsztolok más alkalmakra.
Két óra elteltével a csirke már 67 fokos, ami elég közel van a "kész" állapothoz, kezdhetem kenegetni a szósszal.
Szép piros bevonat, de elég lassan sül rá a baromfira
Sebaj, megpakoltam két alutálcát szeletelt cukkínivel és pár szelet padlizsánnal, és azt is feltettem a grillre, de a parázs fölé.
Húsz perc múlva megfordítottam a csirkét, hogy a belsejét is kenegethessem.
Fél óra múlva egy utolsó fordítás, 4 szelet padlizsán még kívánt némi meleget, és most már szépen látszik a füst is.
Deszkára kitéve a csirkét még pihentettem 5 percet, mielõtt feldaraboltam volna.
A tányért fotózni csak akkor jutott eszembe, amikor elkezdtem már falatozni belõle.
Zseniálisan omlós lett a hús, a barackfa füstje is szépen harmonizált a BBQ szósz barackjával (naná - ugyanarról a fáról voltak :)