A nyarat az utcában általában mi nyitjuk meg. Ekkor összejön az utca népe, én meg bográcsgulyást (valójában gulyáslevest bográcsban) fõzök nekik. Jó csapat ez, együtt kezdtük a nagyjával az építkezést ebben az utcában.
Az apraja késõbb költözött ide, de ettõl még bevettük õket a társaságba. Szoktunk nyárzárót is tartani, amikor a második szomszédasszony (akinél pájslit meg vadast eszem) palócgulyást fõz, és a gyerekek szinielőadást tartanak.
Ezeknek a buliknak egy közös jellemzõjük van, az a bogrács, ami az avatarom. Ez eredetileg egy réz szilvafõzõ üst, amit anyám talált valahol falusi csavargásai során, én meg lenyúltam, mert 35 literes, és ebbe sok gulyás fér :)
A receptem általában eltér a hagyományostól, most éppen egy NAGY kakukktojás van benne.
- 5 kg marhalábszár
- 3 kg vereshagyma
- 3 kg sárgarépa
- 3 kg krumpli (idén vegyesen újkrumpli és régi)
- 2 kg petrezselyemgyökér
- 1 nagy marhatérd
- 40 dkg füstölt szalonna
- 1 nagyobb zellergumó
- 2-4 zöldpaprika
- 1 nagy csokor petrezselyem és zellerlevél
- 6 ek pirospaprika a Farkas Andris félébõl, hogy szép is legyen
- õrölt kömény, õrölt bors, só,
- csipetke
Tálaláshoz:
- fehérkenyér
- csilipaprikakrém
- veresbor
- meg amit még hoz a társaság
Ez a mennyiség bõven elég 25-30 embernek, de valahogy még soha nem készítettem annyit, hogy ne maradt volna belõle mégannyi :) Kapok is érte rendesen a feleségemtõl, de a szomszédok eddig még nem tiltakoztak a másnapi komalábasért ...
Idén kibéleltem a bográcsot a szalonnával. Rátettem egy réteg hagymakarikát, majd a hús egy részével lefedtem. Ezt sóztam, köményeztem és borsoztam. Jöttek a következõ réteg hagymák, húsok, és fûszerek, míg el nem fogyott. Ekkor beletuszkoltam a kakukktojást, a marhacsontot. Úgy gondoltam, hogy ezzel még tartalmasabb lesz a leves. Rápakoltam a zöldpaprikákat is, majd tüzet gyújtottam a bogrács alatt.
Szép nagy tûzön pörköltem a húst, ami lelkesen szaftot engedett.
Addig rotyogtattam, amig a kezdeti szaftját el nem fõtte. A csont is rendesen viselkedett, nem ugrabugrált a bográcsban. Végül beleszórtam a pirospaprikát, amivel jól összekevertem. Picit hagytam lekapni, mert szeretem a pirított pirospaprikát.
Ekkor felöntöttem vagy 8 liter vízzel, jó erõs tüzet raktam alatta és 4 órán át rotyogtattam. A vizet idõnként persze pótoltam. A harmadik óra után beletettem a felaprított gyökereket és a zellert, majd az általunk csak hínárnak csúfolt petrezselyem/zellerlevél csokrot.
Megkapta a leves a felkockázott krumplit és a szárított csipetkét is. Az apró újkrumpli megfõvésével ellenõriztem, hogy elkészült-e már az étek. Ilyenkor nincs kedvem frissen csipkedni 5 tojásból csipetkét, viszont amikor valami rántott dolgot készítek, mindig marad tojás, amibõl azután leszárított csipetke lesz.
A vendégek önkiszolgáló módon jutnak hozzá a teraszra felcipelt gulyásleveshez, mert ekkorra már nincs túl sok erõm.
Másnap a maradékból ebédeltünk, meg vittünk két barátunknak komatálat, mert most sikerült majdnem eltalálni a mennyiséget, és csak alig maradt a bográcsban (vagy éhesek voltak a vendégek?).
A kutya dolgozott pár órát a marhacsonton másnap ...