Itt a spárgaszezon ismét, most kell sokat enni, amig elfogadható az ára.
Ha csak olyat találsz, ami nem "EU konform" formájú vagy méretû (görbe, rövid és vastag, törött), akkor olcsóbban jutsz hozzá és legalább olyan finom, mint az egyenspárga. Cukorspárgát ne próbáld, az könnyen szakad ...
Feleségem befutott egy kilónyi girbe-gurba meg töredezett spárgával, amit meg is hámozott helyettem (yippeeeee!!). Elég szép felvágott sonka volt itthon, adódott hát a besameles spárga csõben.
Összeszedtem a hozzávalókat:
- 1 kg spárga
- 4 dkg vaj
- 4 dkg liszt
- 4dl tej
- 15 dkg szeletelt sonka
- 1 dekányi reszelt sajt
- 1 kiskanál vegyes bors, szerecsendió, só
- 1 csokor petrezselyem
- 5 ágacska oregano
A zöldeket a kertbõl hoztam be, mert olyan csábítóak ilyenkor a friss zöldfûszerek. A borsokat alaposan megtörtem a mozsárban. A vajat felforrósítottam, majd belekevertem a lisztet. Addig pirítottam, mig kezdett kis színe is lenni. Felöntöttem apránként tejjel és besûrítettem. Többen javallják a forró tejjel való felöntést, de én nem vacakoltam ilyen apróságokkal. Felforr az úgy is. Belekanalaztam az összezúzott borsokat, reszeltem bele szerecsendiót és megsóztam. Addig melegítettem, míg besûrûsödött és eltünt belõle a liszt íze. Halálom, ha érzem a lisztszemcséket egy mártásban!
Elõvettem egy kicsi jénai tepsit, mert csak ketten vagyunk rá, és belepróbáltam a spárgákat. Annyit használtam fel, amennyi két réteggel éppen megtöltötte a tepsit. A többi spárgát félretettem. Forraltam pici (kb 1 deci) cukros vizet, amibe beletettem a kiválogatot spárgát és 2 percig fõztem. Ezalatt nem fõ szét a csúcsa sem, de nem marad nyersen a spárga.
Vékonyan megvajaztam a jénait - kevésbé sül oda a besamel -, majd belefektettem az elsõ réteget. Bõven meglocsoltam a mártással, és ráhalmoztam a második réteget. Erre a rétegre is öntöttem a belőle, majd letakartam a sonkaszeletekkel. Itt egy kicsit csaltam, mert beraktam a tepsit a forró grill alá, hogy a sonkát kissé megpirítsam. Ezalatt felvágtam az oreganot apróra. Megszórtam a sonkát az oreganoval, rálocsoltam a maradék mártást. Egy dekányi sajtot reszeltem a tetejére, és ment is a sütõbe 180 fokra és 25 percre.
Mivel a maradék spárga is meg volt már tisztítva, gyorsan összedobtam egy valóban könnyû spárgakrémlevest. A spárgacsúcsokat félretettem, a többit félcentis karikákra vágtam és beledobtam a fazékba a megmaradt fõzõlébe. Felöntöttem kb egy liter vízzel, és feltettem fõni. Beleaprítottam két kicsi kiflikrumplit is, hogy azzal sürítsem.
Persze jutott bele kevés zöld a késrõl. Még arra is jutott idõm, hogy a csokor petrezselymet felaprítsam, mikoris a pirosra sült spárgát kivehettem a csõbõl.
Tálaláskor friss petrezselyemmel szórtam a tányéron.
Az ebéd végén botmixerrel pürésítettem a spárgaleves alapját, belekevertem 3 evõkanál tejfelt, beleszórtam a spárgacsúcsokat és öt percig fõztem. Ezután egy nagy marék petrezselymet zúdítottam a már kihülõben lévõ levesbe. Se vaj, se tejszín, se tojás, se hagyma - csak a tiszta spárga!
Ebbõl persze csak másnap ettünk, mert nem volt kész idõre, valamint hogy néz már ki, ha spárgakrémleves van a besameles spárga elõtt? Még kimondani is nyelvtörõ ...
Kommentelőinknek persze jut szebb is, mint például látjátok feleim szümtükkel-nek:
Ezt én is megenném :)