Mindenféle madárnak finom a szárnya (már amelyeket ettem eddig). A madarasban beleütköztem szép bõröshájba, amibõl lett tepertõ, de megláttam egy tálca kacsaszárnytövet is, ami két-három embernek remek étel lesz. A körítésen még gondolkodom, de mire megsül, addigra tudni fogom azt is.
Kellett hozzá:
- 1,2 kg kacsaszárnytõ
- 2 ek kacsazsír, ami ugye 22-es csapdája, mert amíg nem sütöm ki a szárnyat, nincs zsír. Ezért a tepertõ :)
- 1 közepes fûszercsokor a kertbõl: petrezselyem, kakukkfû, zsálya, majoránna.
- 1 fél kis fej hagyma
- 4-5 girizd fokhagyma
- feketebors, szinesbors, só
- PO féle füstölt csili paprika
- 2 dl sör
A képen szerepel még egy Jamaikai jerk fûszerkeverék is, de végül nem használtam fel. A borsokból egy-egy kis maroknyit tettem a mozsárba, megszórtam durva sóval (az segíti a többit is megtörni), valamint egy evõkanálnyit a füstölt csilibõl. Elkezdtem megtörni.
Leszáraztam a fûszernövényeket, felkockáztam a fél hagymát, megaprítottam a fokhagymát. A megzúzott borsokra öntöttem 2 evõkanál kacsazsírt, amit az elõtte sült kacsatepertõbõl vettem ki. Beledobáltam a mozsárba a fokhagymát, összezúztam. A hagymával is hasonlóan cselekedtem.
Ebbe a zúzalékba beletettem a megvágott zöldfûszert is, de mivel már eléggé szárazka volt, felöntöttem a sörrel. Kívánt a pác még egy evõkanálnyi PO féle füstölt csilit, meg egy teáskanálnyit a saját csípõs csilimbõl. Ezt mind alaposan összezutyultam.
Az emígy összeállított pácot rápacsmagoltam kézzel a szárnytövekre, és egy jól záró dobozba sorakoztattam õket. A maradék pácot a tetejére öntöttem, majd a dobozt lezártam és a hûtõ 3C körüli részére betettem éjszakára.
Eljõ a másnap délután, tovább nem halogathatom a körítés kitalálását. Ismét gyõzött a veteményes! Van sok zöldség a kertben, vagy egy nagy csomag szusi rizs, amit kifejezetten rizottó célra vettem, hogy kipróbálom. Mégsem kerül vagyonokba, mint az Arborio rizs.
Egy zöldséges rizottót fogok fõzni, amihez összeszedtem:
- 20 dkg kerekszemû rizs
- 2 kis padlizsán
- 1 cukkíni
- 2 paradicsom
- 1 kis fehérhagyma fele
- 1 sárgarépa (ez bolti volt)
- kis csomó lila zöldbab
- kis darab karfiol (ez is bolti)
- 1 érett csípõs kecskeszarv paprika
- 3 dl húsleves alaplé
- kis csokor petrezselyemlevél
- olivaolaj
- só, bors
A hagymát apróra vágva olivában feltettem pirulni (nem dinsztelni). Amig ez dolgozott a tûzön, a sárgarépát karikákra, a többi zöldséget pedig kockákra aprítottam.
A megpirult hagymához elõször a csípõs paprikát adtam, majd a sárgarépakarikákat szórtam bele, lévén ez fõ meg a leglassabban. Utánaöntöttem a rizs úgy ahogy van, minden mosás nélkül. Mindezt addig kavargattam, míg a rizs átlátszóra pirult.
Belement a cukkíni és a padlizsán kis frissen darált borssal fûszerezve. A paradicsomokat sajnos elfelejtettem meghámozni, legközelebb szóljatok rám! Legvégül a zöldbab/karfiol keveréket szórtam be a már kicsit megpárolódott zöldségek közé. Aláöntöttem egy löttyintésnyi fehérbort, és még kevergettem egy darabig gyakorlatilag szárazon.
Felöntöttem a húsleves egy részével, és lassan forraltam. Közben elökerült egy darabka fagyott csirkealaplé is, azt elrejtettem a rizs között, hogy majd elolvad. Az összes húsleves belement, a rizs pont jó keménységû lett.
Így nézett ki, amikor késznek nyilvánítottam:
Persze a kacsaszárnytöveket még az egész köretkészítés elõtt betettem egy tepsibe, amibe még két deci sört öntöttem és lefedtem alufóliával. Bõ másfél órát párolódott 160 fokon, de bizony kettõ is rá fért volna. Kapott még 20 percet fólia nélkül forró sütõben, hogy ropogós legyen.
Az asztalra feladva szinte pillanatok alatt került mindenki tányérjára az ételbõl.
Én kivártam a sorom, még kovászos uborkát is jutott idõm szedni a dobozbol :)
Tanulságok:
- Minimum 2 órát pároljuk, ha nagyok a szárnyak. Ez általában utal az madár idõs voltára.
- Hámozzuk le a paradicsomot - a pöndörödõ paradicsomhéj nem túl vígasztaló látvány a rizsben.
- Ez a szusi rizs (Auchan-ban kapható, 800Ft körül van kilója) teljesen megfelelt rizottónak.
- Egy újabb étel, amit nem főzhetek a feleségemnek :( Nem szereti a rizottót és nem izlett neki a kacsa sem.