Immár harmadik éve van szerencsénk a Fény utcai piac egyik spárga árusával! Valamiért nagyon olcsón adja a spárgafejeket. Nem értem, az emberek miért nem veszik? Gyakorlatilag nincs veszteség, talán 5%-t dobom ki a pucolás folyamán és olyan friss és ízes, hogy csak na!!
Feleségem persze idén is bevásárolt 10 kilót belőle. Ez 5000 Ft volt, ami nagy összeg, de gondolj bele - 10 kiló spárgát kaptál érte!
A pénz minket sem vet fel, de pont ezért kell lecsapni az ilyen lehetőségekre.
Mit lehet vele csinálni, kérdezed? Ha van fagyasztód, akkor eltenni egész évre. Ha nincs, akkor pedig befőzni, mint a barackot (csak a sok cukrot csökkentsd :).
Most a fagyasztásos módszert fotóztam le, de azért elmesélem a befőzést is.
A spárgafejeknek a szárából vágj le egy - két millimétert. Többet nem kell, az nagyon friss! az alsó harmadot hámozd meg zöldséghámozóval - de legalább olyan magasságig, amig úgy érzed, hogy szálkás a növény. Jó alaposan öblitsed le szűrőben, majd alaposan szárítsad le papírtörölközővel.
Ez egy kritikus pont, és itt szoktak a különböző iskolák összeveszni, ugyanis van aki blansírozza (zubogó forró vízbe dobja 1-2 percre, majd jeges vízbe kiszedi lehűteni), meg van olyan unortodox szakács, aki azt mondja, bízzuk a feladatot a jó fagyasztóra. Én ez utóbbi táborba tartozom és nem a lustaságom mián!
A fagyasztóm azt állítja magáról, hogy van gyorsfagyasztó beállítása, amivel 4 kiló anyagot tud elég gyorsan jéggé alakítani. Hát ezzel élni kell, mert munkát, időt és pénzt spórolunk.
Szóval feleségem pucolta, én meg szárítottam a sípokat (meg méretre is vágtam, hogy EU konformak legyenek beférjenek a ziplock zacskóba. A törölgetés-szárítás kritikus művelet, ugyanis, ha vizes marad a spárga ötször annyi energiát vesz fel a fagyasztáskor, és nem is fagy meg elég gyorsan!
Kiürítettem a mélyhűtő gyorsfagyasztó fiókjait (nem könnyű feladat a régebbi posztjaim ismeretében). annyi helyet kell csinálni, hogy egy sorban elférjen a sok zacskó. Vagy más szóval: annyi zacskót tudok lefagyasztani gyorsan, amennyit egy sorban el tudok helyezni a fagyasztóba! Soha ne rakj rá mást az első 8 órában, hogy tényleg hamar megfagyjon. Házi módszerekkel elég nehéz gyorsfagyasztást csinálni - nekem ennyire sikerül.
Erről képet majd pár nap múlva tudok csak mutatni, minden esetre a módszer igazolására csak annyit mondanék, hogy 3 hete ettük meg az utolsó tavalyi zacskot, amikor még 1000+ Ft volt a piacon 1/2 kiló friss spárga !
Befőzés, mint tartósítási módszer a spárgánál.
Itt sokkal több veszteséggel kell számolni, mert az üvegek általában alacsonyabbak, mint a spárga, amit veszel.
Először is ezt a spárgát is meg kell tisztítani, akárcsak az előző módszernél, szóval nincs lazsálás! A befőzéshez legjobbak a keskeny, de magas üvegek (kupakosak!), amikbe a sípok szépen sorakoznak. Kétféle módszert használok: mikrohullámú sütő (kedvencem) vagy nagyfazék forróvízzel (bedöglött a mikró). Mindkettő lényege, hogy az üveg tartalmát forrásig hevítse, és gyorsan le tudjuk zárni a forró üveget.
Itt is meg kell tisztítani, és olyan hosszúra kell vágni a spárgát, hogy egy bő centivel alacsonyabb legyen, mint az üveg. Állítsuk bele a sípokat az üvegbe szorosan egymás mellé. Forraljunk vizet 1-2 % cukorral (1 liter víz, 1 dkg cukor) és 3% sóval. Az igy elkészült levet öntsük az üvegekbe tett spárgára, hogy teljesen ellepje, majd a kupakot tegyük az üvegre. NE SZORÍTSUK RÁ! Ha mikroban csinálom, akkor általában 7 üveget tudok a forgotányérra tenni és IGEN - A FÉMKUPAK RAJTA VAN! Nem árt a mikrónak minden híreszteléssel szemben. Nem részletezem a technikai hátteret, csak annyit a szakértőknek, hogy a befőttesüveg kupakja NEM HUROK. Ők ezt megértik! Addig melegítem, amig látom, hogy gyöngyözik/forr, amikoris kiveszem és rázárom a forró kupakot, és fejre állítom az üveget. Ez alap trükk: a forró lén átbuborékoló levegőt a magas hőmérséklet fertőtleníti. Pár perc múlva vissza lehet fordítani, és hagyni szabadon kihülni. Nem szeretem száraz dunsztba tenni, mert túlfő a spárga amig a dunsztban kihül. A lényeg, hogy halljad a kupakokat pattogni, ahogy a vákum kialakul az üvegben. Én nem használok tartósítót, de hamar el is fogyasztjuk pl Thai ételekhez. Tapasztalatom szerint eláll egy évig, szóval jó beruházás.
Egyetek spárgát, mert FINOM!
Az utolsó 100 komment: