Ránk jellemző módon ismét elfelejtettünk születésnapot ünnepelni. Immáron 6 éve vagyunk jelen a blogoszférában, mintegy 1300 recepttel/cikkel, amik összesen több, mint 2.222.222 oldalletöltést értek meg. Amin csodálkozom, hogy a legtöbbször a "A barnarizs főzése" posztot olvasták...
Boldog születésnapot az olvasóinknak is!
Akkor jöjjön a poszt is:
Általában csirkemellből készítik, mert úgy a leggyorsabb. Persze az éttermekben nem tudni mely maradék ételek esnek áldozatul, de azért nem hiszem el azt a rémhírt, hogy a vendégek tányérjáról lekapart pörköltből készül ...
Amióta a kakaslevest főztem, terveztem, hogy a többi alkatrészéből lesz a hortobágyi. Igencsak finom húsa van a leves tanusága szerint, de gondolom, hogy pörköltnek érdemes megfőzni a combjait, mert nagyon messziről jött el hozzánk.
Igenám, de van még egy adag az aprólékból, amit szintén meg kéne főznöm. Valahol olvastam, hogy az ilyen keményebb húsú madarakat előbb levesnek főzik, majd utána pergelik meg pörköltnek. Az ötlet tetszik, mert akkor lesz egy kakasleves is mire feleségem hazaér a rövid nyaralásból (mi nagyon levesesek vagyunk, így pár napi külföld is léhiányt ébreszt bennünk, ezért érkezésre valamilyen levest mindig varázsolunk magunknak).
No, akkor fogjunk neki a levesnek, amibe az alábbi dolgok kerültek:
- 1/2 kakasaprólék (mindenből a fele! Még a tarajából is jutott)
- 15 dkg kacsazuza (mert volt még lefagyasztva a hűtőben)
- 2 kakascomb (alsó, felső - a király és az ász itt maradt)
- 1 teljes csontos kakasmell
- 2 szép csirkefarhátról lefaragott hús (véletlenül azt is kiolvasztottam a kakassal)
- 2 nagy vereshagyma
- 2 sárgarépa
- 1 nagy fehérgyökér
- 1/8 zellergumó
- 1/4 karaláb
- 1/2 édeskömény
- 1 kis vereshagyma
- 1 zellerszár
- 2 paprikacsuma (az mindenbe kell)
- 1 girizd fokhagyma
- 2 kisebb szerecsendióvirág darab
- 2 kardamom (megroppantva)
- 1 kk feketebors
A nagy hagymákat a pörkölthöz vettem már elő, de a többit megtisztítva a 8 literes fazékba küldtem egy kis só társaságában. A fűszerek természetesen teatojásban fürdenek. Amikor felforrt, nekiálltam lehabozni. Hát mit mondjak, jócskán lett kicsapódott fehérje - a kutya legnagyobb boldogságára. Viszont a leves csodaszép aranysárga és tiszta!
A kakaskán és a farhátnyesedéken talált zsírokat a tottyos lábasban kisütöttem, az jó lesz a pörkölthöz zsírnak. A levesből 3 óra elteltével kihalásztam a kakashúsokat, előkészítendő a pörköltet.
Mivel a húsok, és a zsír már készen állt, összeszedtem a pörkölt további összetevőit:
- 2 kakascomb, 1 kakasmell a levesből
- kb 25 dekányi csirkefarhátnyesedék
- 2 dl 25%-os tejfel
- 1 ek liszt
- 1 aszott paradicsom
- 1 pirinyó zöldpaprika
- 1 nagy vereshagyma (a másikat végül nem használtam)
- 1 púpos ek pirospaprika (Farkas András féle)
- só, bors
Na jó, a sorrend valahol nem stimmel, mert a zsírok még rajt vannak a képen a farhárdarabkákon, tehát ezt még vagy a zsír kisütése előtt készítettem, vagy pocsék munkát végeztem...
A hagymát és a zöldpaprikát megdinszteltem a zsíron, a paradicsomot apróra vágtam. A pirospaprikát elkevertem a hagymával (megégni nem fog, a hagyma még nem száradt ki).
Beletettem a farhátfaragványokat, és mint egy rendes pörköltet, zsírjára sütöttem. Ekkor hozzákevertem a paradicsomot is, és felöntöttem 3 merőkanálnyi kakaslevessel. Ezt így főztem fedő alatt 40 percig.
Eközben a kihült kakashúst leszedtem a csontokról (ez utóbbi szintén a kutya étrendjét gazdagította). Kicsi darabokra vágtam, de annyira puha volt, hogy szinte szétmorzsolódott. Hozzákevertem a pörkölthöz, amihez még egy merőkanál levest adtam. Így főztem 15 percig, hogy a kakashús is átvegye a pörköltízt.
A pörköltet leszűrtem egy másik lábasba, a szilárd részt pedig húsdarálón ledaráltam. A tejfelbe belekevertem a lisztet és elkezdtem a leszűrt szafttal felhigítani (hőkiegyenlíteni ... grrr elég csúnya szó). Végül beleöntöttem a többi szaftba és kiforraltam. Az esetleges csomókat botmixerrel simítottam el. Kellemes híg tejfel állaga lett, a liszt sem érződött az ízén.
A palacsintát már előbb elkészítettem, mert ebédre lekvárosat és túrósat sütöttem, de ehhez a recepthez összesen 20 palacsintára volt szükségem, amihez kell:
- 2 tojás L-es
- 300 ml tej 2,8%-os
- 300 g liszt BL55
- 150 ml szódavíz
- 1 csapott teáskanál só
- 3 evőkanál ghí vagy zsír a sütéshez
Ez a mennyiség elvileg 24-re elegendő. Először is kivajaztam egy üvegtepsit, amibe pakolok.
Elkezdtem megtölteni a palacsintákat. A közepére kb. négyzet alakban pakoltam a darálthúst, amit meglocsoltam egy kanálnyi szafttal és jobbról, balról majd fentről és lentről ráhajtogattam a tésztát a töltelékre. Az így született téglalapot félbehajtottam és szorosan egymáshoz illesztve a tepsibe tettem. Előfordult, hogy kiszakadt, de több is veszett már Mohácsnál ...
A megtelt tepsit meglocsoltam szafttal (sokkal többel, mint a képen van), majd átadtam a szomszédoknak, hogy 20 perc sütés 180 fokon a sütőben, majd tejfellel ehető.
Sajnos képet nem kaptam (mert nem kértem), de nagyon dicsérték!
Magamnak, meg fotózáshoz sütés nélkül készítettem kettőt, amit gyorsan meg is ettem.
Tényleg finom, de nekem kicsit száraz lett, kellett az extra szaft:
Van még palacsinta, meg töltelék és szaft is - készítettem a gyerekeknek is egy-egy adagot.
Ezt a sorozatot tejfellel is gazdagítottam, miközben töltöttem. A fiúnak szánt edény kerek, ezért neki háromszögbe hajtogattam a palacsintát, nyolcat.
A kicsilyány pici jénaiban kapott négyet.
Még várom tőlük a fotót, hogy nézett ki megsütés után :)
Tanulság az van:
1, A kakashús (pláne az ilyen verekedős fajta) nagyon jóízű.
2, A pörkölt ilyetén készítése eléggé száraz tölteléket eredményez: több szaft és tejfel kell hozzá.
A kicsilyánytól már megjött a fotó. Neki nem izlett: szerinte a palacsinta édes étel :)
Már csak a fiútól várok visszajelzést ...
Az is befutott némi noszogatás után:
Ők nem reklamáltak, csak a mennyiséget kevesellték ...
Végülis 25 palacsinta lett, mert egyet félretettem a feleségemnek :)