Ezzel az étellel az USA-ban ismertem meg, és ott estünk mindhalálig tartó szerelembe.
A hagymalevesnek millió reinkarnációja létezik, de nekem továbbra is az első a kedvenc, amit Amerikában ettem. Hamar megtanultam a főzését, és azóta is gyakran készül. Feleségem persze inkább franciásra veszi a témát, dehát ez is olyan, ami nagyon sokféle módon készíthető.
Most ezt az amerikai módszert írom le, ami a leggyorsabb (szerintem).
Alap összetevők (most csak 2 személyre):
- Sok vöröshagyma
- 2-3 dkg vaj
- 2 ek marhahúsleves sürítmény (Beef base) - 3 húsleveskockával úgy-ahogy helyettesíthető
- Sajt, pirítós kenyér a tálaláshoz
Ne tévesszen meg a kép jobboldalán látható japán felirat! Ezt a fogorvosunktól kaptam, aki azt hitte Miszo leves paszta, de kóstolás után kiderült, hogy húsleves kivonat. Persze a japánuil tudóknak ez egyszerűbb lenne :)
Mint látható, elég minimalista az összetevők listája, mégis remek élményben lesz részünk. Ez olyan, mint a rántott leves: gyors, sós és jóízű!
A hagymákat meghámoztam, feleztem és 5-6 mm vastag félkarikákra vágtam - vagy ahogy sikerült. Lényeg, hogy ne vékonyra vágjuk. Egy kis fazékba tettem valamennyi vajat (mondjuk 5 mm-es szeletet hosszában egy vajból), felforrósítottam és beledobtam a szeletelt hagymát.
Ezt nagy lángon pirítottam (nem dinszteltem!), míg kis színe nem lett, de nem szabad puhára engedni. Amikor szimpatikus picit átlátszó hagymákat láttam, hozzákevertem egy bő evőkanál "Beef Base"-t, vagyis a húsleves kivonatot.
Felöntöttem 7 deci vízzel, alaposan elkevertem és kóstoltam, elég sós-e. A 3 leveskockával biztosan elég sós lesz, talán 2 is elég lenne.
A víz felforrásáig volt még idő, hát szeleteltem sajtot vékonyan, meg beraktam a pirítóba két szelet kenyeret. Csak addig vártam a forrással, amig letisztult a lé, de a hagyma még kopogós. Ekkor egy keskeny nyakú tányérba szedtem, belement a 2 kis pirítós, tetejére a sajtszelet. Van persze hagymaleves tányérkám, de nem akartam felvágni ...
Betoltam a sütőbe a tetejére, bekapcsoltam a grillt és megpirítottam a sajtot. Féluton még reszeltem is rá további sajtokat. Fejlettebb háztartásokban akad valami cipószerűség, vagy netán sütnek is erre az alkalomra. Akkor nem kell pirítós, és a kivájt cipóba grillezzük sok sajttal.
Még kapott 2 percet, hogy piruljon a sajt, és kész (kevesebb, mint 30 perc alatt). Szervírozáskor lehet még sajtot reszelni rá.