Valamelyik könyvben olvastam erről az ételről. Mikor valami ismeretlenbe botlom, – különösképpen, ha ételről van szó – utána szoktam nézni. Ezzel is így voltam, és egy izgalmas fogást fedeztem fel.
Voltaképpen töltött tésztafalatka megsütve. A Földközi-tenger vidékéről – valószínűleg arab/mór közvetítéssel – terjedt el, az egész latin világban, az Egyesült Államok déli részén, Indiában, Indonéziában és Afrikában is létezik valamilyen változata (pate, pastel, samosa, calzone). Sütik olajban vagy zsírban, de készül sütőben/kemencében is. A töltelék igen sokféle lehet, marha-, sertés- vagy csirkehús, halak és tenger gyümölcsei, zöldségek, sajtok és ezek különféle kombinációi, de létezik édes, gyümölccsel töltött változat is. A fűszerezés is rendkívül változatos, fokhagyma, római kömény, oregano, paprika és még rengeteg más.
Éppen vendégeket vártam a távoli Angolhonból, gondoltam, remek alkalom lesz kipróbálni.
A tölteléket már előző nap elkészítettem, hogy ennyivel is kevesebbet kelljen másnap a konyhában robotolnom.
Négy csirkecombot lebőröztem és kicsontoztam. Nem akartam ledarálni, mert úgy véltem túl pépes lenne, ezért csak apró kockákra vágtam.
Három közepes fej hagymát félkarikára vágtam, és kevés olajon megpirítottam.
Pár gerezd fokhagymát is megpucoltam, és fokhagymazúzón átpasszíroztam, majd hozzáadtam a vöröshagymához, és kicsit megfuttattam az olajban.
Beletettem a húst, sóztam és frissen őrölt borssal és római köménnyel fűszereztem.
Kevés vizet aláöntve fedő alatt puhára pároltam, végül zsírjára sütöttem. A csirkecomb meglepően rövid idő alatt megpuhult.
Míg a hús párolódott, 17,2 deka fekete és zöld olívabogyót felnégyeltem, és 15 deka pizza mozarellát is felkockáztam.
Mikor a hús kihűlt, hozzáadtam a sajtot és a bogyót, és alaposan összeforgattam.
Másnap reggel belenyomtam egy tömlős sajtot, és azzal is elkevertem.
60 deka teljes kiőrlésű lisztből, 10 deka zsírral, egy csomag sütőporral, egy kávéskanál sóval, egy egész tojással és némi hideg vízzel lágy tésztát gyúrtam.
12 – megközelítőleg egyforma - részre osztottam, és gombóccá gyúrtam őket.
A tésztagombócokat nagyjából 12 cm-es korongokká nyújtottam. Az egyik felére 2 kanálnyi tölteléket tettem, aztán félbehajtottam, és a szélét villával lenyomkodtam.
A kész tésztákat sütőpapírral bélelt tepsibe fektettem, és 3-as fokozaton kb. 40 perc alatt megsütöttem.
A közelmúltban készült friss csalamádéval tálaltam. Igen finom ételt sikerült ismét készítenem, a vendégem is degeszre ette magát.
Mindazonáltal legközelebb pár dolgot másként fogok csinálni. A tésztát több részre kell osztani, és kisebb falatokat kell készíteni. A tészta szélének eldolgozását hajtogatós módszerrel kell megoldani, mivel könnyen szétnyílnak. Aztán a só, abból bizony többet kell használni, tálaláshoz pedig valami mártogatós lenne jó, akár egy kis tejföl magában is megtenné. Ezektől eltekintve nagyon jó lett.